Sākums > Jaunumi > Aija Tula-Rijkure- Racionāli par erektilo disfunkciju

Aija Tula-Rijkure- Racionāli par erektilo disfunkciju

Pievienots

Ginekoloģe, dzemdību speciāliste, seksoloģe, seksopatoloģe Aija Tula-Rijkure žurnālā Ārsts.lv racionāli skaidro erektilo disfunkciju un visu, kas saistīts ar tās izmeklējumiem un terapiju.

Seksuālā disfunkcija gan sievietēm, gan vīriešiem, gan pārī joprojām ir neatpazīta, pietiekami nediagnosticēta un neārstēta – ir dati, ka pat 52% gadījumu. Erektilā disfunkcija ir visbiežāk sastopamā seksuālā disfunkcija jeb problēma vīriešiem. Erektilā disfunkcija grauj gan intīmās, gan partnerattiecības vispār, kā arī pašapziņu un dzīves kvalitāti kopumā.

Erektilā disfunkcija ir nespēja sasniegt vai noturēt pietiekamu erekciju, lai penetrētu maksti un veiktu apmierinošu dzimumaktu. Erekcijas traucējumi kā simptoms vismaz trīs mēnešus ilgi ir pamats erektilās disfunkcijas diagnozes noteikšanai.

Dažos – ķirurģiski inducētos gadījumos, piemēram, kad veikta radikāla prostatektomija vai gūta trauma, – erektilās disfunkcijas diagnoze paredzama jau trīs mēnešus iepriekš.

Erektilā disfunkcija bieži izraisa izteiktu stresu pacientam, pamudina viņu vērsties medicīniski izmeklēties, ko citādi vīrietis nebūtu darījis. Erektilā disfunkcija grauj gan intīmās, gan partnerattiecības vispār, kā arī pašapziņu, dzīves kvalitāti, un tai ir nozīmīgi nelabvēlīgas sekas dažādās jomās.

Organiskā un psihogēnā erektilā disfunkcija

Normāla erektilā funkcija ir koordinēts process, kurā iesaistītas psiholoģiskā, vaskulārā, neiroloģiskā un endokrīnā sistēma.

Klīniskā nolūkā ārsti erektilo disfunkciju iedala trīs tipos, pamatojoties uz tās iemesliem.

1. tips ir psihogēnā erektilā disfunkcija, 2. tips – organiskā, 3. tips – jaukta jeb kombinētā erektilā disfunkcija. 2. un 3. tipa erektilajai disfunkcijai nav raksturīgi nozīmīgi mentāli (kognitīvi) vai emocionāli (afektīvi) traucējumi. 2. tipa erektilās disfunkcijas simptomu novēršana samazina mentālo un/vai emocionālo stresu. 3. tipa erektilās disfunkcijas gadījumā nepieciešama atbalstoša un atbilstīga psihoterapija. Parasti 2. tipa jeb organiskās erektilās disfunkcijas iemesli ir vaskulogēni (saistīti ar asinsvadu sistēmas funkcionāliem traucējumiem), hormonāli un neirogēni. Vaskulogēnas erektilās disfunkcijas vai kardiovaskulāras slimības dēļ seksuālo attiecību optimizēšanai būtiski ir diferencēt vīriešus ar predominējošu vaskulāru erektilo disfunkciju no tiem, kam predominējoša ir 1. tipa jeb nevaskulāra erektilā disfunkcija.

Predominējošas psihogēnas erektilās disfunkcijas pacientiem raksturīgs pēkšņs sākums, situācijas jeb apstākļu atkarīga, intermitējoša norise, pietiekami stinga nekoitālā erekcija, ir nokturālā/agrīnā rīta erekcija, ieilgušas psihoseksuālas problēmas anamnēzē, primāra trauksme vai bailes.

Predominējošas organiskās erektilās disfunkcijas gadījumā sākums ir pakāpenisks, erektilo disfunkciju novēro pastāvīgi, jebkurā situācijā un apstākļos, tai raksturīga vāja nekoitālā erekcija. Nokturālā jeb agrīna rīta erekcija neeksistē. Erekcijas traucējumiem pievienojas psihoseksuālās un partnerattiecību problēmas, kā arī trauksme un bailes.

Visbiežāk erektilās disfunkcijas organiskā etioloģija ir vaskulogēni. Vienlaikus vaskulārā slimības gadījumā erektilo disfunkciju ietekmē arī gadagājums, kardiovaskulāro risku esamība un metabolie traucējumi, kas krietni kāpina erektilās disfunkcijas vaskulogēno etioloģiju. Predominantās psihogēniskās erektilās disfunkcijas etioloģija ir multifaktoriāla un var ietvert psihiatriskās novirzes (īpaši – depresija), interpersonālās problēmas ar seksuālo partneri, vai arī uzskatu atšķirību par normālu seksuālo aktivitāti. Šiem pacientiem nepieciešama psihogēnisko iemeslu (piemēram, depresijas) identifikācija un ārstēšana, jo psihogēnie iemesli var arī palielināt kardiovaskulāro risku – tas ir būtiski!

Pilnu rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2018. gada decembra numurā!